Skip to content

700 Pacific AvenueCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2003

Property Information

Block676
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,063
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,800
72%
Improvement Value:$61,500
28%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,508+1.4%
2024$4,444+6.3%
2023$4,179+1.6%
2022$4,113+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 2040, Page 161

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1457, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1964