Skip to content

714 Arctic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block677
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage824
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,600
71%
Improvement Value:$58,500
29%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,139+1.4%
2024$4,080+6.3%
2023$3,837+1.6%
2022$3,776+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft824DeedBook 3296, Page 51

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 1594, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1965