Skip to content

712 Arctic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$929,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block677
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,809
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
53%
Improvement Value:$126,300
47%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,470+1.5%
2024$5,391+6.3%
2023$5,070+1.6%
2022$4,989+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$929,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 4193, Page 729

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft1,809DeedBook 4018, Page 967Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2105, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1965