Skip to content

702 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1944

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block681
Lot20
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
78%
Improvement Value:$33,100
22%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,050+1.4%
2024$3,006+6.3%
2023$2,828+1.6%
2022$2,782+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft672DeedBook 3959, Page 801

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 2895, Page 884

Property Sale

Sale
$38,200
DeedBook 1566, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1944