Skip to content

708 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block679
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
62%
Improvement Value:$72,700
38%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,853+1.4%
2024$3,798+10.8%
2023$3,429+1.6%
2022$3,374+14.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft620DeedBook 3887, Page 401

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft620DeedBook 3620, Page 189Recorded4/13/2015

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2690, Page 776

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2478, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1954