Skip to content

716 Leaming AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 13, 2009

Property Information

Block685
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
47%
Improvement Value:$130,800
53%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,031+1.4%
2024$4,960+6.3%
2023$4,664+10.6%
2022$4,218+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3370, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1956