Skip to content

714 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block687
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage708
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
74%
Improvement Value:$41,200
26%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,214+1.4%
2024$3,168+6.3%
2023$2,980+1.6%
2022$2,932+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft708DeedBook 3608, Page 822

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3040, Page 730

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1735, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1958