Skip to content

717 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 1961

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block688
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
56%
Improvement Value:$92,200
44%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,249+21.7%
2024$3,490+6.3%
2023$3,282+1.6%
2022$3,230+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 3880, Page 996

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2667, Page 771

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 1831, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1961