Skip to content

400 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block688
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
68%
Improvement Value:$55,700
32%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,579+1.4%
2024$3,528+6.3%
2023$3,318+1.6%
2022$3,265+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft848DeedBook 3624, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1963