Skip to content

774 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block736
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
42%
Improvement Value:$156,400
58%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+1.5%
2024$5,345+6.3%
2023$5,027+1.6%
2022$4,947+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 3989, Page 930

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 2857, Page 826

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 1423, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1973