Skip to content

780 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block736
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage636
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
77%
Improvement Value:$30,000
23%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,645+1.5%
2024$2,607+6.3%
2023$2,452+1.6%
2022$2,412+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3093, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1953