Skip to content

778 Academy RoadCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block736
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.07

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
35%
Improvement Value:$186,500
65%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,818+1.4%
2024$5,735+6.3%
2023$5,394+1.6%
2022$5,308+2.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 2953, Page 156

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2790, Page 829