Skip to content

3953 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block746
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1004

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,091
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
80%
Improvement Value:$52,400
20%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+1.4%
2024$5,245+6.3%
2023$4,933+1.6%
2022$4,854+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,091DeedBook 2745, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1955