Skip to content

4081 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1935

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block750
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,500
79%
Improvement Value:$57,000
21%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+1.5%
2024$5,177+6.7%
2023$4,854+1.7%
2022$4,773+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,448DeedBook 3989, Page 937

Property Sale

Sale
$64,650
DeedBook 1503, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1935