Skip to content

694 Socks LaneCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block750
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,200
60%
Improvement Value:$156,600
40%
Total Assessment$388,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,885+1.5%
2024$7,772+6.3%
2023$7,309+1.6%
2022$7,193+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 3557, Page 856Recorded10/31/2013

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1575, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1960