Skip to content

1232 Wilson DriveCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block764
Lot53
QualifierC01
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class30
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningMGB
Sq Footage2,670
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,800
44%
Improvement Value:$540,900
56%
Total Assessment$969,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,666+1.5%
2024$19,384+6.3%
2023$18,230+1.6%
2022$17,939+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 3925, Page 493

Property Sale

Sale
$1,137,500

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 3638, Page 353Recorded8/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 3062, Page 698