Skip to content

121 Roslyn AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$634,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block783
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
59%
Improvement Value:$86,100
41%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,208+1.4%
2024$4,148+6.3%
2023$3,901+1.6%
2022$3,839+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$634,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 4248, Page 518

Property Sale

Sale
$241,100

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 3811, Page 509Recorded9/5/2018

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3032, Page 770

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 1827, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1965