Skip to content

101 Roslyn AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block783
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
60%
Improvement Value:$81,600
40%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+1.5%
2024$4,070+6.3%
2023$3,828+1.6%
2022$3,767+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,500

To:

Sq Ft1,271DeedBook 2956, Page 40

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2767, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1965