Skip to content

104 Kenvil RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block783
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,034
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
62%
Improvement Value:$71,900
38%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+1.4%
2024$3,746+6.3%
2023$3,523+1.6%
2022$3,467+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 3558, Page 701

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2901, Page 628

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 2291, Page 188

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1653, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1965