Skip to content

101 Kenvil RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block786
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,869
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
54%
Improvement Value:$103,800
46%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,563+1.5%
2024$4,498+6.3%
2023$4,230+1.6%
2022$4,163+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,869DeedBook 4049, Page 720

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1863, Page 211

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1621, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 1965