Skip to content

102 Haverford AvenueCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block786
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
63%
Improvement Value:$66,400
37%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679+1.5%
2024$3,626+6.3%
2023$3,410+3.2%
2022$3,306+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft952DeedBook 3907, Page 349

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 3391, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1965