Skip to content

104 Mallard PlaceCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block787
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
67%
Improvement Value:$56,200
33%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452+1.5%
2024$3,402+6.3%
2023$3,200+1.6%
2022$3,149+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft996DeedBook 3807, Page 395

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2888, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1965