Skip to content

32 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block88
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage544
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
81%
Improvement Value:$21,100
19%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,249+1.6%
2024$2,213+6.4%
2023$2,081+1.7%
2022$2,046+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft544DeedBook 4234, Page 743

Property Sale

SaleMulti
$19,500
DeedBook 2701, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$55,500
DeedBook 1903, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 1708, Page 1060

Property Built

Built

Year Built: 1940