Skip to content

42 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$56,900
Last Sale Date
Jan 5, 1989

Property Information

Block88
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
60%
Improvement Value:$43,300
40%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,192+1.6%
2024$2,157+6.4%
2023$2,028+1.7%
2022$1,995+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,900

To:

Sq Ft1,088DeedBook 1860, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 1784, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1953