Skip to content

147 E Atlantic AvenueVillas, NJ 08251

Built 1946

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block93
Lot70
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,648
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
55%
Improvement Value:$70,300
45%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,139+1.6%
2024$3,090+6.4%
2023$2,905+1.7%
2022$2,857+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 3920, Page 314

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3490, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1946