Skip to content

2586 W Weymouth RdNewfield, NJ 08344

Built 1910

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block101
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,336
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$142,800
79%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757+0.7%
2024$5,719+5.0%
2023$5,448+2.9%
2022$5,292+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 4146, Page 7866Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 1730, Page 170

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1419, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1910