Skip to content

970 Arbor Ct WestVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Date
Jan 24, 2000

Property Information

Block701
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,256
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
19%
Improvement Value:$189,200
81%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+0.7%
2024$7,395+5.0%
2023$7,044+2.9%
2022$6,843+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 1687, Page 65

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 1245, Page 52