Skip to content

1670 Gallagher DrVineland, NJ 08360

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$1,396,137
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block303
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
11%
Improvement Value:$944,500
89%
Total Assessment$1,065,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,938+0.7%
2024$33,714+5.0%
2023$32,116+2.9%
2022$31,199+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,396,137

From:

To:

DeedBook 2891, Page 115Recorded11/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2314, Page 236