Skip to content

5125 N Delsea DrNewfield, NJ 08344

Built 1930

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jun 17, 1987

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,534
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
19%
Improvement Value:$134,800
81%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+0.7%
2024$5,270+5.0%
2023$5,020+2.9%
2022$4,876+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 1666, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1930