Skip to content

4470 Gail LnNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block105
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,534
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
19%
Improvement Value:$100,700
81%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+0.7%
2024$3,932+5.0%
2023$3,745+2.9%
2022$3,638+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2279, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1971