Skip to content

4610 Gail LnNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block105
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
22%
Improvement Value:$85,000
78%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,458+0.7%
2024$3,435+12.9%
2023$3,043+2.9%
2022$2,956+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,102DeedBook 4228, Page 4372

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 4165, Page 4436Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2318, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1971