Skip to content

4504 Robin RdNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,134
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
21%
Improvement Value:$90,800
79%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+0.7%
2024$3,653+5.0%
2023$3,480+2.9%
2022$3,381+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,134DeedBook 4184, Page 1752Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4064, Page 4106

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4007, Page 4219

Property Built

Built

Year Built: 1971