Skip to content

1958 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block1101
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-B-X-3UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,444
Acreage5.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
21%
Improvement Value:$278,000
79%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+0.7%
2024$11,067+5.0%
2023$10,542+2.9%
2022$10,242+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2304, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1952