Skip to content

1720 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block1101
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage648
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
39%
Improvement Value:$37,800
61%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,778+2.7%
2020$1,732+5.3%
2019$1,645+3.6%
2018$1,587+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4186, Page 4022

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1587, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1955