Skip to content

1142 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1987

Property Information

Block1101
Lot90
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,900
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
19%
Improvement Value:$129,700
81%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+0.7%
2024$5,086+5.0%
2023$4,845+2.9%
2022$4,707+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956