Skip to content

4213 N Delsea DrNewfield, NJ 08344

Built 1934

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block116
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class45
Description1.5S-ST-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,098
Acreage2.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
18%
Improvement Value:$224,200
82%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+69.4%
2024$5,146+5.0%
2023$4,902+2.9%
2022$4,762+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft2,098DeedBook 4241, Page 828Recorded4/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1934