Skip to content

1958 N West Ave(Block 1201 Lot 22)Vineland, NJ 08360

Built 1969
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2008

Property Information

Block1201
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$126,700
76%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+0.7%
2024$5,273+5.0%
2023$5,023+2.9%
2022$4,879+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969