Skip to content

790 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block1201
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,396
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
16%
Improvement Value:$177,400
84%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+0.7%
2024$6,680+5.0%
2023$6,363+2.9%
2022$6,182+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2194, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1952