Skip to content

2169 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$446,164
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block1201
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage568
Acreage6.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
76%
Improvement Value:$119,300
24%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,579+0.7%
2024$15,477+5.0%
2023$14,743+2.9%
2022$14,322+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$446,164

From:

To:

Sq Ft568DeedBook 4162, Page 7828Recorded1/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1968