Skip to content

4225 Robert DrNewfield, NJ 08344

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 1996

Property Information

Block133
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,104
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
26%
Improvement Value:$74,300
74%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,209+0.6%
2024$3,188+5.0%
2023$3,037+2.9%
2022$2,950+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971