Skip to content

4318 Stanley TerNewfield, NJ 08344

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block137
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,120
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
20%
Improvement Value:$92,500
80%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+0.7%
2024$3,679+5.0%
2023$3,504+2.9%
2022$3,404+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4096, Page 2045

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2324, Page 157

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1433, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1973