Skip to content

1027 E Garden RdVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block1401
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,124
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
23%
Improvement Value:$169,700
77%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+0.7%
2024$6,993+5.0%
2023$6,662+2.9%
2022$6,472+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990