Skip to content

1606 Eilene DrVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2064

Property Information

Block1402
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
19%
Improvement Value:$132,100
81%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+0.7%
2024$4,912-0.1%
2023$4,917+2.9%
2022$4,777+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1018, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1965