Skip to content

1444 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Feb 26, 2068

Property Information

Block1501
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,438
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
16%
Improvement Value:$134,200
84%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+0.7%
2024$5,036+5.0%
2023$4,797+2.9%
2022$4,660+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1122, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1966