Skip to content

1119 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block1502
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage916
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
37%
Improvement Value:$69,700
63%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+0.7%
2024$3,498+5.0%
2023$3,332+2.9%
2022$3,237+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4006, Page 3956

Property Built

Built

Year Built: 1923