Skip to content

1013 W Garden RdVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$190,100
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block1101
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage975
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
32%
Improvement Value:$77,900
68%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,627+2.4%
2024$3,543+5.0%
2023$3,375+2.9%
2022$3,278+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,100
Sq Ft975DeedBook 4224, Page 8816Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 4140, Page 5071Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1587, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1922