Skip to content

1400 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 26, 1988

Property Information

Block1502
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
36%
Improvement Value:$186,900
64%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+0.7%
2024$9,173+5.0%
2023$8,738+2.9%
2022$8,488+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1702, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1979