Skip to content

1297 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block1502
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,196
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
20%
Improvement Value:$96,700
80%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+0.7%
2024$3,815+5.0%
2023$3,634+2.9%
2022$3,530+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4081, Page 4179

Property Built

Built

Year Built: 1973