Skip to content

1529 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 2005

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block1502
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,664
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
17%
Improvement Value:$183,600
83%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,068+0.7%
2024$7,022+5.0%
2023$6,689+2.9%
2022$6,498+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2776, Page 46