Skip to content

1545 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 14, 1999

Property Information

Block1502
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,343
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
26%
Improvement Value:$110,500
74%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,744+0.7%
2024$4,713+5.0%
2023$4,489-6.0%
2022$4,777+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2376, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1989